Dobrodelnost

Elizabeta Eržen Podlipnik

logo razstave

Kmalu po izbruhu vojne se je kakovost življenja v zaledju poslabšala. Še posebej so bile v težkem položaju družine, katerih možje, sinovi in strici so bili vpoklicani v vojsko, ali so celo padli. Tudi v Ljubljani so bile razmere zaradi številnih vojakov in ranjencev izredno slabe.

Na državni ravni so bili ustanovljeni različni preskrbovalni uradi in skladi, ki so zbirali in razdeljevali dobrine in denarne prispevke. Že avgusta 1914 je bil pri c.-kr. vojnem ministrstvu ustanovljen vojni oskrbninski urad, ki je skrbel za pomoč družinam vpoklicanih vojakov in za zbiranje vseh vrst prostovoljne pomoči. Država, občine in cerkev so organizirale številne dobrodelne nabirke denarja, raznih prehranskih nadomestkov, obleke in obutve ter kovin. S slabšanjem razmer je število raznih pozivov k dobrodelnosti naraščalo.

  • slika 1

    Oklic s sporočilom, da je bila pri c.-kr. oskrbovalnem uradu ustanovljena nabiralnica naturalnih daril. Za potrebe vojakov je zbirala predvsem toplo zimsko perilo in oblačila ter drugo zaščito proti mrazu.

    SI_ZAL_LJU/0489, Mesto Ljubljana, splošna mestna registratura, t. e. 2211, fasc. 2060, fol.

  • slika 2

    Vdove in sirote so bile upravičene do denarne pomoči. Za pridobitev podpore je bilo potrebno oddati pravilno izpolnjeno vlogo. Vsebovati je morala vsa zahtevana pojasnila, saj je bila v nasprotnem primeru zavrnjena.

    SI_ZAL_LJU/0489, Mesto Ljubljana, splošna mestna registratura, t. e. 2211, fasc. 2060, fol.

  • slika 3

    Kmalu po izbruhu vojne so se začeli pojavljati pozivi k zbiranju vsakršne pomoči. Tak je bil tudi razglas Idrijčanom o začetku vojne in zbiranju pomoči za vojsko, 18. 8. 1914.

    SI_ZAL_IDR/0055, Rudnik živega srebra Idrija, f. 457.

Ljubljana je bila preplavljena z vojaštvom in ranjenci. Zato je magistrat z raznimi dobrodelnimi akcijami kmalu pomagal ljudem v težavah. Župan dr. Ivan Tavčar se je že julija 1914 z akcijo Usmiljenim srcem! obrnil na prebivalce in ustanove s prošnjo za pomoč. Pred božičem 1914 je mestni magistrat sklenil, da bodo najeli posojilo za poplačilo božičnice vojakom.

  • slika 1

    Razglas župana dr. Ivana Tavčarja s prošnjo za pomoč zapuščenim sirotam, materam in ženam vpoklicanih vojakov, Ljubljana, 29. 7. 1914.

    Hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije Ljubljana.

  • slika 2

    Zapisnik seje mestnega sveta s sklepom, da bo Ljubljana vzela posojilo v vrednosti 3.500 K za nakup božičnih daril in toplih vojaških oblačil vojakom na fronti ter za izplačalo božičnice vojakom v ljubljanskih bolnišnicah.

    SI_ZAL_LJU/0488, Mesto Ljubljana, rokopisne knjige, t. e. 117, cod. III, knjiga 72, Zapisniki mestnega sveta za leto 1914.

  • slika 3

    Božič na fronti. Razglednico je izdalo C.-kr. društvo avstrijskega srebrnega križa v podporo rezervistov povratnikov.

    SI_ZAL_ŠKL/0279, Zbirka fotografij in razglednic, t. e. 5, a. e. 153.

Šolski otroci in mladina so se že zgodaj vključili v razne nabiralne akcije v podporo vpoklicanim vojakom, vdovam in sirotam. Prve akcije podpore so se začele že med počitnicami leta 1914 in se nadaljevale jeseni. Pravi razmah nabiralnih akcij je bil spomladi 1915, ko so otroci množično nabirali robidovo listje za čajne nadomestke pri vojaški prehrani. Zbirali so še razne kovine, jedilni pribor za bolnišnice itd. Razen predmetov in hrane so zbirali tudi denarne prispevke za Rdeči križ, sirotinski in vdovski sklad, iz papirja izdelovali podplate za čevlje in pletli najrazličnejše izdelke.

  • slika 1

    Poleti in jeseni 1914 so gojenke uršulinske šole v Škofji Loki za vojake izdelovale volnena zimska oblačila. Na fotografiji so mlajše gojenke uršulinske šole v Škofji Loki, ki pletejo za vojake. Fotografija je nastala leta 1914.

    Hrani uršulinski arhiv.

  • slika 2

    Eden od številnih podobnih zapisov v šolskih kronikah, ki poroča o uspehih nabiralnih in dobrodelnih akcij v šolskem letu 1914/15.

    SI_ZAL_ŠKL/0225, Osnovna šola Selca, t. e. 1.

Pri zbiranju pomoči za vojsko in civilno prebivalstvo so bila dejavna tudi razna društva in združenja, tako tudi damski odbor in dekleta iz Marijine družbe. Pomoč za prizadete v vojni so zbirali tudi v državah, ki tedaj še niso bile v vojni. V Združenih državah Amerike so npr. zbirali pomoč za vojne sirote.

  • slika 1

    Obvestilo Okrajnega glavarstva v Kranju o ustanovitvi damskih odborov za zbiranje prispevkov v Kranju, Škofji Loki, Tržiču in Železnikih.

    SI_ZAL_ŠKL/0063, Občina Škofja Loka, t. e. 62.

  • slika 2

    Zbiranje paketov za vojake v poslopju Deželne vlade na Prešernovi cesti 8 v Ljubljani, 1914.

    SI_ZAL_LJU/0342, Fototeka, A2-109.

Zelo dejavna je bila tudi mednarodna dobrodelna organizacija Rdeči križ, ki je pomagala iskati pogrešane osebe, organizirala zdravstveno oskrbo, izobraževala prostovoljce za bolničarje itd.

  • slika 1

    Poziv Rdečega križa k zbiranju pomoči za vojake.

    SI_ZAL_LJU/0489, Mesto Ljubljana, splošna mestna registratura, t. e. 2211, fasc. 2063, fol. 211.

  • slika 2

    Bolničarki Rdečega križa s kitaro ob šivalnem stroju. Odposlana 5. 4. 1915.

    SI_ZAL_LJU/0342, Fototeka, DP-05-03-003.

  • slika 3

    Prispevke za Rdeči križ so zbirali tudi v trgovinah. Kupon Rdečega križa za 2 vinarja iz Žigonove trgovine v Škofji Loki.

    SI_ZAL_ŠKL/0316, Družina Žigon, Škofja Loka, t. e. 1.

  • slika 4

    Med prvo svetovno vojno so zbirali najrazličnejše stvari, med drugim tudi prazne steklenice za Rdeči križ.

    SI_ZAL_LJU/0489, Mesto Ljubljana, splošna mestna registratura, t. e. 2214, fasc. 2063, fol. 225.

  • slika 5

    Razglednica, ki prikazuje prostor za zbiranje pomoči. Izdana je bila v podporo Rdečemu križu, vojno-oskrbovalnemu uradu in pisarni vojne pomoči.

    SI_ZAL_ŠKL/0279, Zbirka fotografij in razglednic, t. e. 5, a. e. 153.

Pregledna galerija vseh slik tega poglavja:


<<

>>