Gospodarstvo v službi države
Mira Hodnik
Gospodarstvo avstro-ogrske monarhije je bilo v krizi že pred prvo svetovno vojno predvsem zaradi političnih razmer na Balkanu. Ob izbruhu vojne se je kriza še poglobila. Ker monarhija ni bila pripravljena na vojno, je bila primorana sprejeti vrsto zakonsko podprtih ukrepov. Industrijsko in obrtno proizvodnjo ter trgovino je država popolnoma centralizirala. Sledilo je njeno preoblikovanje v oboroževalno proizvodnjo, ki jo je podredila vojnim potrebam. Tudi preskrba vojske in prebivalstva ter financiranje vojne se nista mogla izogniti centralizaciji. Omejena je bila osebna svoboda, nedotakljivost bivališč, tajnost pisem in pravica do javnih shodov. Okrnjen je bil pomorski in poštni promet ter ukinjen osebni medkrajevni telefonski promet.
Avstro-ogrska vojska brani topilniške obrate Rudnika živega srebra v Idriji. Nevarnost sovražnega napada iz zraka je prisilila rudniško vodstvo k boljšemu varovanju rudniških objektov. Opažali so tudi povečevanje kraj živega srebra, zato so nabavili policijske pse.
Zasebna last Slavka Moravca, Vojni muzej Idrija
Mnoge gospodarske dejavnosti so prestrukturirali v proizvodnjo orožja in streliva, oziroma so svojo proizvodnjo prilagodile vojnim potrebam. V Ljubljani in okolici so bile med vojno organizirane vojaške delavnice 5. armade, kjer so izdelovali različne izdelke za potrebe vojakov na fronti. V njih so delale tudi ženske. Na sliki so delavnice ob železnici med Šiško in Bežigradom.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, št. 09615516
Kolarska delavnica.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, št. 09615705
Sodarska delavnica.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, št. 09615716
Likalnica perila.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, št. 09615805