Skrb za begunce

Teja Krašovec

Pokrajinski arhiv Koper

Slovenskim beguncem, razmeščenim v italijanska mesta po Apeninskem polotoku, je italijansko notranje ministrstvo dodelilo stanovanja, denarno pomoč ter zaposlitev v okoliških delavnicah, trgovinah ali na kmetijah. Za begunce, pregnane v notranjost avstro-ogrske monarhije, je poskrbelo notranje ministrstvo, na nižjih upravnih stopnjah pa begunski oddelki, odseki in podobni uradi. Večina teh beguncev, zlasti tisti, ki so se s prihranki in priložnostnimi deli lahko preživljali sami, je dobila zatočišče na Kranjskem, Štajerskem in Koroškem. Na pomoč jim je priskočila Posredovalnica za goriške begunce iz Ljubljane.

Slika 1: Glavni nalogi Posredovalnice za goriške begunce s sedežem v Ljubljani in njenih podružnic sta bili vodenje evidenc o nastanitvi beguncev in pomoč pri urejanju dokumentov, iskanju stanovanj in priložnostnega dela, pogrešanih ujetnikov, internirancev in njihovih družin ter zbiranju denarnih in materialnih prispevkov (obleke, obutve, hrane).

Glavni nalogi Posredovalnice za goriške begunce s sedežem v Ljubljani in njenih podružnic sta bili vodenje evidenc o nastanitvi beguncev in pomoč pri urejanju dokumentov, iskanju stanovanj in priložnostnega dela, pogrešanih ujetnikov, internirancev in njihovih družin ter zbiranju denarnih in materialnih prispevkov (obleke, obutve, hrane).
SI_ZAL_ŠKL/0063, Občina Škofja Loka, t. e. 64
Slika 2: Dopis Okrajnega glavarstva v Kranju, s katerim naroča občini Škofja Loka, da morajo vsi tamkajšnji primorski begunci v 8 dneh po naselitvi pridobiti dovoljenje za bivanje na Kranjskem. Tiste, ki ga ne bodo pridobili, bodo oblasti po preteku tega roka poslale v taborišče Wagna pri Lipnici.

Dopis Okrajnega glavarstva v Kranju, s katerim naroča občini Škofja Loka, da morajo vsi tamkajšnji primorski begunci v 8 dneh po naselitvi pridobiti dovoljenje za bivanje na Kranjskem. Tiste, ki ga ne bodo pridobili, bodo oblasti po preteku tega roka poslale v taborišče Wagna pri Lipnici.
SI_ZAL_ŠKL/0063, Občina Škofja Loka, t. e. 64

Begunce brez materialnih sredstev in začasnega bivališča so z vlaki odpeljali v begunska taborišča Wagna pri Lipnici, Steinklamm pri St. Pöltnu, Gmünd ob češki meji, Strnišče pri Ptuju in Bruck na Litvi. Večino beguncev v taboriščih so pestili lakota, obolenja in velika umrljivost, zato so se nenehno spopadali z nezadovoljstvom in željo po vrnitvi v domače kraje, kamor so se začeli postopoma vračati po preboju pri Tolminu in Bovcu oktobra 1917, večina pa šele po končani vojni.

Slika 3: Obvestilo županstvom, da se morajo begunci iz vojnega okrožja, zlasti tisti, ki nimajo stalnega dela ali dohodka in primernega živeža, odseliti v begunsko taborišče Wagna pri Lipnici. Pred odhodom v taborišče so vojaški upravi prodali živino in vozove.

Obvestilo županstvom, da se morajo begunci iz vojnega okrožja, zlasti tisti, ki nimajo stalnega dela ali dohodka in primernega živeža, odseliti v begunsko taborišče Wagna pri Lipnici. Pred odhodom v taborišče so vojaški upravi prodali živino in vozove.
SI_PANG/0037, Občina Kanal, t. e. 3, št. spisa 1976

Slika 4: Pismo beguncev iz občine Nabrežina, v katerem se pritožujejo nad razmerami v begunskem taborišču Wagna pri Lipnici. V taborišču so se soočali z neužitno hrano, nečistočo, visoko umrljivostjo otrok in nenaklonjenostjo domačinov, zato prosijo Okrajno glavarstvo Sežana, naj jim dovoli vrnitev v domače kraje.

Pismo beguncev iz občine Nabrežina, v katerem se pritožujejo nad razmerami v begunskem taborišču Wagna pri Lipnici. V taborišču so se soočali z neužitno hrano, nečistočo, visoko umrljivostjo otrok in nenaklonjenostjo domačinov, zato prosijo Okrajno glavarstvo Sežana, naj jim dovoli vrnitev v domače kraje.
SI_PAK_KP/0633, Okrajno glavarstvo Sežana, t. e. 403, a. e. 401
Slika 5: Begunsko taborišče Steinklamm je konec leta 1916 nudilo začasen dom približno 1.500 beguncem, predvsem s Krasa in iz spodnje Vipavske doline. Taborišče je imelo lastno električno centralo, pošto, prodajalno tobaka, trgovino, cerkev, vrtec, sirotišče, bolnišnice ter šolo, v kateri so učili begunski učitelji v slovenskem jeziku.

Begunsko taborišče Steinklamm je konec leta 1916 nudilo začasen dom približno 1.500 beguncem, predvsem s Krasa in iz spodnje Vipavske doline. Taborišče je imelo lastno električno centralo, pošto, prodajalno tobaka, trgovino, cerkev, vrtec, sirotišče, bolnišnice ter šolo, v kateri so učili begunski učitelji v slovenskem jeziku.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, FM 39945
Slika 6: Primorski begunci pred barako v begunskem taborišču Steinklamm. Barake so bile lesene, po sredini pregrajene s hodnikom, kjer je bilo ognjišče za ogrevanje in kuhanje. Na vsaki strani hodnika je bilo po pet sob, v katerih so begunci bivali po narodni pripadnosti oziroma kraju rojstva.

Primorski begunci pred barako v begunskem taborišču Steinklamm. Barake so bile lesene, po sredini pregrajene s hodnikom, kjer je bilo ognjišče za ogrevanje in kuhanje. Na vsaki strani hodnika je bilo po pet sob, v katerih so begunci bivali po narodni pripadnosti oziroma kraju rojstva.
Muzej novejše zgodovine Slovenije, FM39949


Galerija vseh slik:


<<

>>