Zaključni boji na soški fronti

Lilijana Vidrih Lavrenčič

Pokrajinski arhiv v Novi Gorici

Enajsta soška bitka, najbolj krvav spopad ob Soči, je utihnila 15. septembra 1917. Ker je bila avstrijska obramba ogrožena na več mestih, so se takoj začele priprave na protinapad. Avstrija je uspela pridobiti novega zaveznika. V zaledju so se v največji tajnosti zbirale nove avstrijsko-nemške vojaške enote. Vedno več vojaštva je bilo nastanjenega po hišah, gibanje civilnega prebivalstva je bilo še bolj omejeno. Odnos vojaštva do vsega, kar so civilisti pustili na svojih domovih, pa je postajal vedno bolj brezobziren. Vse, kar je bilo uporabnega, je bilo zaseženo v korist vojske.

Slika 1: Na Šentviški planoti so morali domačini sredi oktobra 1917 pripraviti prostor za mitralješko stotnijo 1. bosansko-hercegovskega polka. V ocenitvi nastalih stroškov so popisali število častnikov, vojakov in konj.

Na Šentviški planoti so morali domačini sredi oktobra 1917 pripraviti prostor za mitralješko stotnijo 1. bosansko-hercegovskega polka. V ocenitvi nastalih stroškov so popisali število častnikov, vojakov in konj.
SI_PANG/0059, Občina Šentviška gora, t. e. 27
Slika 2: Ob evakuaciji tik pred zadnjo bitko so vojaki pregnanim domačinom vsevprek brezobzirno pobirali s polja še zadnje pridelke.

Ob evakuaciji tik pred zadnjo bitko so vojaki pregnanim domačinom vsevprek brezobzirno pobirali s polja še zadnje pridelke.
SI_PANG/0055, Občina Sv. Lucija, t. e. 78

Avstrijsko-nemški bliskoviti preboj 24. oktobra 1917, poimenovan »čudež pri Kobaridu«, je v naslednjih štirih dneh pognal nasprotnika v beg. Vojna se je umaknila s Soče. Za njo je ostalo razdejanje po naseljih in poljih, v gozdovih, planinah in gorah. Najhujše razdejanje pa je pustila v človeških srcih: žalost za mrtvimi, pogrešanimi ali ujetimi vojaki, breme ranjenih, ki so ostali invalidi, prestano gorje beguncev, strah in pomanjkanje tistih, ki so ostali doma in vojno doživljali v neposredni bližini.

Slika 3: Iz porušene hiše Ivana Kraglja pri Sv. Luciji (zdaj Most na Soči) so nemški vojaki pokurili vse, kar je bilo lesenega, tramove, sode, stole, mize, omare in drugo.

Iz porušene hiše Ivana Kraglja pri Sv. Luciji (zdaj Most na Soči) so nemški vojaki pokurili vse, kar je bilo lesenega, tramove, sode, stole, mize, omare in drugo.
SI_PANG/0055, Občina Sv. Lucija, t. e. 78
Slika 4: V prošnji avškega župana Karla Kovačiča državnemu in deželnemu poslancu Jožefu Fonu za pomoč pri obnovi porušenih hiš je opisano razdejanje v Avčah in okolici po končanih soških bitkah.

V prošnji avškega župana Karla Kovačiča državnemu in deželnemu poslancu Jožefu Fonu za pomoč pri obnovi porušenih hiš je opisano razdejanje v Avčah in okolici po končanih soških bitkah.
SI_PANG/0026, Občina Avče, t. e. 1

  • slika 5a

    Bovec

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 677

  • slika 5b

    Ajba

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 1355

  • slika 5c

    Kanal; porušen most je nadomestila brv.

    SI_PANG/0704 Miljutin Garlatti, t. e. 2, a. e. 5

  • slika 5d

    Sveta gora pri Gorici.

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 2965

  • slika 5e

    Rožna dolina

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 922

  • slika 5f

    Šempeter

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 2274

  • slika 5g

    Opatje selo

    SI_PANG/0667, Zbirka razglednic krajev, št. 713

  • slika 5h

    Po preboju odvržena vojaška oprema na cesti.

    SI_PANG/0583, Zbirka fotografij, a. e. 115, Franc Stres, št. 308



Galerija vseh slik:


<<